To contentTo navigationTo search
Logotype

Welcome to Implantica

Select your region of residence below to learn more about Implantica and RefluxStop™, our innovative solution for GERD.

We are working on making RefluxStop™ available globally.

Europe

RefluxStop™ is CE marked in Europe. It is currently available in:

  • Germany
  • United Kingdom
  • Switzerland
  • Spain
  • Italy
  • France
  • Austria
  • Sweden
  • Norway

Europe

USA & Other

RefluxStop® is not available for sale in all other countries including the USA.


For additional information contact our customer support:

[email protected]

USA & Other

You are about to navigate to a different regional section of the website.

Please confirm your country of residence below.

Europe

RefluxStop™ is CE marked in Europe. It is currently available in:

  • Germany
  • United Kingdom
  • Switzerland
  • Spain
  • Italy
  • France
  • Austria
  • Sweden
  • Norway

Europe

USA & Other

RefluxStop® is not available for sale in all other countries including the USA.


For additional information contact our customer support:

[email protected]

USA & Other

Implantica stärker sin marknadsexpansion när Italiens ledande universitetssjukhus Careggi i Florens introducerar RefluxStop®

10.12.2025
 | Non regulatory

Implantica AG (publ), ett medicintekniskt företag som ligger i framkant när det gäller att introducera avancerad teknik i kroppen, inklusive den unika produkten RefluxStop® för behandling av sura uppstötningar (GERD), ett behandlingsområde med 1 miljard drabbade, tillkännager att det världsberömda Careggi universitetssjukhuset har anammat RefluxStop’s behandlingsmetod.

Den första RefluxStop®-proceduren vid Careggi universitetssjukhus utfördes framgångsrikt av Dr Paolo Prosperi, chef för akutkirurgi, assisterad av Dr Alessio Giordano. Careggi universitetssjukhus, som ingår i det prestigefyllda universitetet i Florens, är ett av Italiens mest respekterade medicinska center och en referensinstitution för innovativa kirurgiska tekniker. Dess införande av RefluxStop® representerar ytterligare en strategisk expansion till ett stort europeiskt sjukhussystem och stödjer den skalbara lanseringen av tekniken på högvolyme centers av excellence.

Dr Prosperi säger: ”Det är mycket spännande att se innovationer inom kirurgisk behandling av GERD. RefluxStops unika verkningsmekanism begränsar många av de oönskade biverkningarna av traditionell antirefluxkirurgi, eftersom den inte omsluter matstrupen, vilket gör den till ett utmärkt kirurgiskt alternativ. Jag är verkligen entusiastisk över RefluxStopsmetoden för att återställa kroppens naturliga anti-refluxbarriär, vilket aldrig tidigare varit möjligt i GERD-behandlingens historia. Jag ser fram emot att kunna erbjuda denna innovativa lösning till GERD-patienter i Toscana och andra regioner, och bidra till att förbättra deras livskvalitet.”

Uppfinnaren av RefluxStop®, VD och grundare av Implantica, Dr Peter Forsell, säger: ”Grattis till Dr Prosperi och hans team som har genomfört den första RefluxStop®-proceduren på det högt ansedda Careggi universitetssjukhuset. GERD är fortfarande ett betydande ouppfyllt medicinskt behov som drabbar 1 miljard människor världen över, och uppskattningsvis upp till 20 % av Italiens befolkning lider av GERD.”

Dr Forsell fortsätter: ”Med mer än 1 400 RefluxStop®-patienter behandlade i hela Europa fortsätter vi att se starka och konsekventa resultat, även hos patienter som tidigare hade få effektiva behandlingsalternativ. Lansering av RefluxStop® av en stor institution som Careggi understryker det växande kliniska förtroendet och stöder vår strategi att skala upp behandlingen till ledande centra i Europa. Vi ser fram emot den inverkan denna expansion kommer att ha för patienter i Toscana och bortom.”

  1. Boulton KHA, Dettmar PW. A narrative review of the prevalence of gastroesophageal reflux disease (GERD). Ann Esophagus. 2022.

För ytterligare information, vänligen kontakta: 
Nicole Pehrsson, Chief Corporate Affairs Officer
Telefon (CH): +41 (0)79 335 09 49

[email protected]

Implantica är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market i Stockholm.

Bolagets Certified Adviser är FNCA Sweden AB, [email protected]

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 10 december 2025 kl. 08:00 (CET).

Om Implantica
Implantica är ett medicintekniskt företag som arbetar med att föra in avancerad teknik i kroppen. Implanticas huvudprodukt, RefluxStop®, är ett CE-märkt implantat för förebyggande av gastroesofageal reflux som har potential att skapa ett paradigmskifte inom anti-refluxbehandling och stöds av framgångsrika kliniska studieresultat. Implantica fokuserar också på e-hälsa inuti kroppen och har utvecklat en bred, patentskyddad produktpipeline som delvis bygger på två plattformstekniker: en e-hälsoplattform som är utformad för att övervaka ett brett spektrum av hälsoparametrar, styra behandlingen inifrån kroppen och kommunicera med vårdgivaren på distans och en trådlös energiplattform som är utformad för att driva fjärrstyrda implantat trådlöst genom intakt hud. Implantica är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market (ticker: IMP A SDB). Besök www.implantica.com för mer information.

Om RefluxStop®
RefluxStop® är en ny innovativ behandling med stor potential till ett paradigmskifte inom kirurgi mot sura uppstötningar. Dess unika verkningsmekanism skiljer sig fullständigt från nuvarande kirurgiska lösningar. Befintliga kirurgiska ingrepp omsluter matpassagen för att stödja den nedre esofagusfinkterns stängningsmekanism och är ofta förknippade med biverkningar som sväljsvårigheter, smärta vid sväljning och oförmåga att rapa och/eller kräkas.

RefluxStop® däremot behandlar sura återflöden utan att påverka matpassagen. Den återställer och bibehåller den nedre esofagusfinktern i sin ursprungliga, naturliga position. RefluxStops verkningsmekanism är inriktad på att rekonstruera alla tre komponenterna i antirefluxbarriären, som om de äventyras kan leda till sura återflöden. Den gör det genom att återställa och stödja kroppens naturliga anatomiska fysiologi, vilket möjliggör att kroppen själv löser problemet med de sura uppstötningarna.

Nyhetsrum
https://www.implantica.com/media/media-kit

Gemenskap
https://ch.linkedin.com/company/implantica
https://www.twitter.com/implantica

Kontakt för media:
Juanita Eberhart, VP Marketing & Advocacy
M: +1 925-381-4581
[email protected]

Images

  • logo_transparent_1 (8).png
  • Careggi Univ Hosp.jpeg